Megemlékeztünk az 1956-os forradalom- és szabadságharcról / Sjećanje na revoluciju i borbu za slobodu 1956.g.

A Vörösmarti Általános Iskola tanulói a ma, október 23-án megemlékeztek az 1956. október 23-i magyar forradalam és szabadságharcról, amely ezen a napon indult Budapest utcáin a magyar egyetemisták békés tüntetésével az akkori sztálinista politika és a szovjet katonák magyarországi állandó tartózkodása ellen.

A tüntetők a szovjetekére emlékeztető címereket, a kommunisták jelképét, kivágták a magyar zászlókból, és ezeket a lyukas zászlókat lobogtatva jelezték, hogy a régi magyar címert, a magyar függetlenséget és egy emberibb rendszert akarnak. Mivel a tüntetők közé lőttek, és sokan meghaltak,ezután sor került a fegyveres harcokra a forradalmárok és a régi rendszer hívei között.

Az aránytalan túlerővel szemben a több napon át folytatott hősi forradalom végül november 11-én elbukott.

A megemlékezéshez méltó,alkalmi színpadon a műsorra a harmadik óra szünete végén került sor. Kodvány Krisztina tanárnő rövid bevezetője után iskolánk négy tanulója olvasott fel a témához kapcsolódó verseket, visszaemlékezéseket és híreket. Szomorú és lehangoló részletet is néztünk a Szabadság, szerelem című filmből, majd felhangzott az Egy vérből valók vagyunk című dal is, ami a világ bármely részén élő magyarok nemzeti összetartozását hirdeti. Ennek szellemében emlékeztünk meg mi is itt, Horvátországban erről az eseményről. Végül Igazgatónőnk szólt hozzánk, hogy tanítson bennünket ez a szomorú esemény arra, hogy akár most, gyerekként, akár majd felnőttként a konfliktusokat próbáljuk elkerülni, vagy igyekezzünk azokat békésen, vér és agresszió nélkül megoldani.

Ezután közös fényképet készítettünk a lobogó lyukas zászló alatt, az iskola épülete előtt.

Danas smo u našoj školi obilježili Dan mađarske revolucije. Na taj su dan 23. listopada 1956. godine studenti i radnici izašli na ulice Budimpešte  kako bi prosvjedovali protiv staljinizma i prisutnosti sovjetske vojske. Prosvjednici su mahali nacionalnim zastavama u čijim su sredinama bile rupe jer su prosvjednici izrezali grb koji je bio nalik sovjetskom grbu te simbolizirao komunizam i staljinizam. Na taj su način poslali jasnu poruku da žele nazad svoj mađarski grb, slobodu, odlazak sovjetskih vojnika iz zemlje te humanije državno uređenje. Budući da su pucali u prosvjednike,  bilo je puno mrtvih.  Na ulicama gradova uslijedila je oružana borba koja je zbog brojčane nadmoći bila brzo ugašena, 11. studenog iste godine.

Dan mađarske revolucije obilježili smo u holu, u prigodno ukrašenom ambijentu. Nakon kratkog uvoda učiteljice Kristine Kodvanj, učenici su pročitali sjećanja, stihove i vijesti iz toga vremena. Pogledali  smo  kratak isječak iz filma Sloboda i ljubav, koji govori o spomenutoj revoluciji, a nakon toga  poslušali smo pjesmu o nacionalnom zajedništvu svih Mađara i onih izvan mađarskih granica. Obratila nam se  ravnateljica te skrenula  pozornost na našu odgovornost da konflikte, u svojim malim sredinama, u obitelji, u školi pa kao odrasli u društvu i svijetu, nastojimo rješavati mirnim putem, izbjegavajući agresiju, krvoproliće i ratove. Prigodni program završili smo zajedničkim fotografiranjem ispred škole.

objavio: Administrator   datum: 23. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »