Többnyelvű papírszínház-készítő verseny / Natjecanje u višejezičnom kamišibaju

A csúzai horvát 1. és 4. osztály tanulói (Nagy Rebeka, Nagy Dávid, Kincses Gábriel és Baroka Dávid) Ana Škaro tanítónő vezetésével részt vettek a többnyelvű kamishibai-, azaz papírszínház-készítő országos versenyen. Az eredeti „Madár” című alkotást dolgozták fel négy nyelv, azaz a horvát, magyar, angol és jelnyelv segítségével. Első helyezést értek el, ami különösen nagy öröm, mivel összesen 700 tanulótól 50 pályázati munka érkezett. Jutalmul fakeretet kaptak, és a szervező, a „Kozlići” Egyesület tagjai is a csúzai iskolába látogattak. A „Csúfolkodó madár” című előadást mutatták be.

A Japánból eredő papírszínház fontos kelléke a fakeret, amelyben mozgatható nagyméretű lapok segítségével a mesélő, a gyerekekkel szembe fordulva, a lapok mozgatásával, az ebből eredő játékkal és ennek drámai hatásával igazi színházi élménnyé változtatja a hagyományos meseolvasást.

Učenici 1.-4. HO (Rebeka Nađ, David Nađ, Gabriel Kinčeš i David Baroka) iz Područne škole Suza, uz mentorstvo učiteljice Ane Škaro, osvojili su 1. mjesto na državnom natjecanju višejezičnog kamišibaja na kojemu je sudjelovalo preko 50 radova i 700 učenika iz cijele Hrvatske, a koji organizira udruga “Kozlići”. Za natječaj su izradili 8 A3 ilustracija prema autorakoj priči “Bird” kako bi ju mogli prikazivati uz pomoć butaja koji se upotrebljava za kamišibaj izvedbu.

“Kamišibaj (紙芝居) jest umjetnost pripovijedanja priča s pomoću ilustracija koje se izmjenjuju u malome drvenom okviru s vratašcima, svojevrsnome stolnom kazalištu koje se naziva butaj. Potječe iz Japana, zemlje duge tradicije slikonarativne umjetnosti. U doslovnome prijevodu s japanskoga jezika kamišibaj znači papirnato kazalište.” (Nemec, 2023).

Kao nagradu za osvojeno 1. mjesto, učenici su na poklon dobili drveni butaj te posjet predstavnika udruge “Kozlići”, koji su kamišibaj tehnikom pripovijedali priču “Ptica rugalica” u Područnoj školi Suza.

Višejezični kamišibaj međunarodni je projekt koji je pokrenula organizacija DULALA iz Francuske 2014. godine. Zahvaljujući članstvu udruge Kozlići u međunarodnoj mreži višejezičnog kamišibaja KAMILALA, u Hrvatskoj je 2022. godine otvoren natječaj za škole i vrtiće u izradi kamišibaj priča na više jezika. Jednom godišnje udruga Kozlići otvara poziv svim školama i vrtićima u Hrvatskoj, ali i drugim kreativnim skupinama djece, da izrade kamišibaj priču s uvjetom da koriste barem četiri strana jezika, narječja ili dijalekta.  Dobitna kombinacija za naše učenike bio hrvatski, mađarski, engleski i znakovni jezik!

Literatura: Nemec, I. (2023). “Početnica kamišibaja”. Pula: Udruga “Kaleido” i udruga “Kozlići”.

Kamisibaj_Bird_Skaro.pdf (4.40 MB)

objavio: Ana Lauš   datum: 5. 6. 2024.

« Listopad 2024 »