A nyakkendő nemzetközi világnapja / Svjetski dan kravate

Vörösmarti iskolánkban idén is kihagyhatatlan volt a nyakkendő világnapjának megünneplése.  A divatkellék történetének bemutatása után néhány diák nyakkendőkötéssel próbálkozott, majd az elegancia szimbólumát viselve a diákok és a tanárok közös fotókat készítettek.

Több mint két évtizede történt, hogy a horvátországi Pulában 2003. október 18-án Marijan Bušić Nyakkendő az aréna körül című térinstallációját a világ legnagyobb nyakkendőjeként bemutatták. Azóta az Academia Cravatica ezt az öltözékkiegészítőt Horvátország, valamint az elegancia és az öltözködési kultúra szimbólumként hirdeti és napját ünnepli a világ különböző városaival együtt, mint pl. Dublin, Tokió és Sydney. A horvátok büszkék, hogy az először horvátok által viselt nyakkendőkkel hozzájárultak a világ öltözködési kultúrájának gazdagításához.

Učenici i učitelji OŠ Zmajevac ni ove godine nisu propustili priliku obilježiti Svjetski dan kravate, koji se u Hrvatskoj slavi od 18. listopada 2003. godine. Nakon razgovora o povijesti ovog modnog dodatka, nekoliko učenika okušalo se u vezanju kravate, a zatim su se učenici i učitelji zajedno fotografirali s ovim simbolom elegancije.

Dan kravate u RH obilježava se već dva desetljeća, od kada je u Puli postavljena autorska instalacija Marijana Bušića, Kravata oko Arene. Proglasila ga je Academia Cravatica, organizacija koja promiče kravatu kao hrvatski simbol.

Svjetski dan kravate više je od pukog podsjećanja na modni dodatak. To je dan kada se odaje priznanje kravati kao univerzalnom simbolu otmjenosti i kulture odijevanja, a ujedno i kao hrvatskom doprinosu svjetskoj kulturi.

objavio: Dragana Božić   datum: 24. 10. 2024.

« Listopad 2024 »