ANYANYELVI VILÁGNAP / MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOG JEZIKA

OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA MATERINSKOG JEZIKA

Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek obilježavala je Međunarodni dan materinskog jezika manifestacijom "Festival jezika" u periodu od 18. do 23. veljače 2019. godine izložbom, kreativnim radionicama i lijepim čitanjem naglas na materinskom jeziku.

Dobili smo poziv na sudjelovanje u programu pod nazivom „Čitateljski izazov na materinskom jeziku- lijepo čitanje naglas“.

Lijepo čitanje naglas na materinskome jeziku bilo je namijenjeno učenicima osnovne škole s ciljem poticanja lijepoga glasnog čitanja i ljubavi prema knjizi i očuvanju materinskoga jezika.   Učenici  čitajući odabrani tekst u trajanju 3-5 min. predstavljali materinski  jezik,  pokazali vještinu lijepoga čitanja te čitateljsku zrelost pri osobnome odabiru zanimljivoga literarnog predloška koji  postaje književna preporuka vršnjacima.

Lijepo čitanje naglas bilo je održano 23. veljače 2019. godine u prostoru Igraonice Odjela za rad s djecom i mladima Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, Europske avenije 24. pod vodstvom djelatnika Odjela za rad s djecom i mladima, Posudbenog odjela za odrasle i voditelja Austrijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek te učitelja i školskih knjižničara osnovnih škola koje su sudjelovali u  programu.

ANYANYELVI VILÁGNAP

Meghívást kaptunk Eszékre, az Anyanyelv Világnapja alkalmából szervezett Nyelvfesztiválra. Ennek keretében 2019. február 23-án az Eszéki Egyetemi és Városi Könyvtárban, a Gyermek –és Ifjúsági Részlegben anyanyelvi szépolvasási kihívásnak tehettünk eleget.

Szervezésemben Csúzáról Fica Lili anyukája, Nelli néni hozta be az 5. osztáyos Farkas Melániát, Gorjanac Szilviát és Lilit, akik Petőfi János vitézéből olvastak fel részleteket. Előtte néhány szót mondtam iskolánkról és rólunk.

Szerepeltek még német, szerb, horvát, angol, albán, makedón, cseh, szlovák, russzin, szlovén nyelven olvasó gyerekek is. Mások is jöttek a városon kívüli helyekről.

A felolvasások után kis édesség és ital mellett rövid társalgás következett. Emléklapot kaptunk, és fényképezkedtünk együtt. Szép szombat délelőttöt töltöttünk városban.

-KJ-

Szép olvasás

2019.2.23-án szép olvasási napra került sor. A János vitézből olvastam fel és az osztálytársaim is. Sokfajta nyelven hangzottak el mesék, versek. Egy szép kis könyvtárban voltunk, ez a kicsiknek való könyvtár volt. Mindenki ugyanarra a székre ült, amikor szerepelt. Így telt el a szépolvasás napja, vagyis az Anyanyelvi Világnap.

-FL-

objavio: Administrator   datum: 8. 4. 2019.

« Travanj 2024 »