Vörös Márta Diákszövetkezet / Učenička zadruga "Vörös Márta"

Ismerve korunk kihívásait, amelyeknek majd életük során meg kell felelnie a mi diákjainknak is, iskolánkban megalapítottuk a Vörös Márta Diákszövetkezetet. A Horvát Diákszövetkezetek Országos Szövetsége Végrehajtóbizottságának határozatával 2016 decemberétől szövetkezeti tagságot nyertünk, mégpedig mint az 500. horvátországi diákszövetkezet.

Célunk minél több tanuló bekapcsolása a különböző, tanórán kívüli tevékenységekbe, ily módon elősegítve, hogy szabadidejüket minőségi módon töltsék el: szórakozva tanuljanak, közben hasznos munkát végezzenek. További célunk még a munkára nevelés, az alkotásra serkentés, az inovációskészség, a vállalkozószellem és a lakóhelyi környezettel való együttműködés fejlesztése, elősegítése.

Szövetkezetünk nevét Vörös Mártáról kapta, a szép, vöröshajú, de kegyetlen és kapzsi nemesasszonyról. A Dunán való átkelést mefizettette. Aki pénzzel nem tudott fizetni, annak az úrnő szőlőjében kellett dolgoznia. Verette- verte munkásait, ha úgy ítélte meg, hogy nem igyekeznek eléggé. Élete tragikusan ért véget: a Dunában lelte halálát a király ítélete elől menekülve és becstelenül szerzett kincsét mentve.Sorsa tanulságos számunkra: arra mutat rá, hogy a kegyetlenség, a kapzsiságés mások kihasználása nem az igazi útja a személyes siker és boldogság elérésének. Csak szorgalmas, becsületesmunkával, együttműködve és egymás megbecsülésével érhetünk el igazi sikereket, boldogságot az életben.

A szövetkezet tagjai iskolánk 5.-8. osztályos tanulói.

Szövetkezeti céljaink egy-egy tanév során az alábbi szekciók működésén keresztül valósulnak meg:

1. Kreatív csoport ( csoportvezető: Andócsi-Tar Melinda)
  2. Modellezők (csoportvezető: Akerman Dániel)
  3. Rajzcsoport (csoportvezető: Balog Berta)
  4. Kerámia csoport (csoportvezető: Kosić Julianna)
  5. Kertészek (csoportvezető: Kodvány Krisztina)

Szövetkezetünk találkozókon, különböző helyi vásárokon vesz részt. Termékeinket a vörösmarti falunapokon, az iskolai karácsonyi ünnepélyeken, a Hercegszöllősi Advent, a Tavaszi Vásár, a Karancsi Töpörtyűfeszt nevű rendezvényeken, valamint a diákszövetkezetek évente megrendezendő megyei találkozóján mutatjuk be, és árusítjuk. Az iskolában folyamatos az értékesítés. Termékeink a facebookon is megtalálhatók.

Szövetkezeti elnök: Dragana Božić

Svjesni vremena i okruženja u kojem današnje generacije učenika odrastaju, u našoj je školi osnovana Učenička zadruga “Vörös Márta”. Odlukom Izvršnog odbora Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva primljeni smo u redovno članstvo u prosincu 2016. godine, kao 500-ta zadruga u Republici Hrvatskoj.

Cilj je Zadruge uključiti što veći broj učenika u razne oblike izvannastavnih aktivnosti.  Na taj bi način učenici kvalitetno proveli svoje slobodno vrijeme, ali i nešto naučili. Uz to, želimo razvijati i njegovati radne navike učenika te poticati učenike na stvaralaštvo, inovativnost, poduzetnost te suradnju s lokalnom zajednicom.

Naša učenička zadruga zove se Vörös Márta. Ime je dobila po lijepoj, ali okrutnoj i pohlepnoj vlastelinki riđokosoj Marti, na mađarskom jeziku Vörös Márta. Naplaćivala je prijelaz skelom preko Dunava. Onaj tko nije mogao platiti, morao je raditi u njezinom vinogradu. Tukla je svoje radnike, ako je smatrala da nisu dovoljno radili za nju. Njezin život je tragično prekinut: ugušila se u Dunavu dok je bježala od izvršenja kraljeve presude nastojeći spasiti i svoje nepošteno stečeno blago. Njezina priča nam je jako poučna. Pokazuje da okrutnost, pohlepnost i iskorištavanje drugih ljudi nije pravi način za postizanje vlastite sreće. Samo vrijednim, poštenim i zajedničkim radom, međusobnim poštovanjem možemo postići pravi uspjeh u životu!

U rad Zadruge uključeni su učenici od petog do osmog razreda.
Zadruga djeluje tijekom cijele školske godine, a njezino djelovanje odvija se kroz sljedeće sekcije:

1. Kreativna skupina (voditeljica Melinda Andocsi-Tar)
2. Modelari (voditelj Danijel Akerman)
3. Likovna skupina (voditeljica Berta Balog)
4. Keramičari (voditeljica Julia Kosić)
3. Vrtlari (voditeljica Krisztina Kodvany)

Učenička zadruga aktivna je na smotrama i raznim lokalnim sajmovima. Naše proizvode predstavljamo i prodajemo na Danu sela u Zmajevcu, božićnoj priredbi u našoj školi, Adventu u Kneževim Vinogradima, Proljetnom vašaru i Čvarakfestu u Karancu te županijskim smotrama učeničkih zadruga. U školi kontinuirano nudimo naše rukotvorine koje se mogu vidjeti i na Facebooku.

Voditeljica Zadruge: Dragana Božić

« Ožujak 2024 »