A horvát glagolita írás napja / Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

A téli szünet előtt megemlékeztünk a horvát glagolita írás napjáról, amelyet február 22-én ünneplünk, mert ezen a napon készült el történelmi horvát írással a horvát nyelv fejlődésében fontos szerepet játszó „Misekönyv a római udvar törvénye szerint” című, első nyomtatott horvát könyv.

A 6.a és 6.c osztály tanulói horváttanáraikkal érdekes műhelyfoglalkozást tartottak. A glagolitaírással kapcsolatos ismeretek felelevenítése után ismert közmondásokat, saját neveiket írták le glagolita betűkkel, iniciálékat alkottak, állatokat rajzoltak, amelyek nevét glagolita feliratokban találták. Munkáikból plakátot állítottak össze, amely még sokáig emlékezteti majd őket erre a szép napra.

A tanóra végén a tanulók egy közös fényképet is készítettek glagolita betűkkel díszített keretben, és édességekkel örvendeztették meg magukat.

Uoči zimskog odmora, u spomen na prvu hrvatsku tiskanu knjigu Misal po zakonu rimskog dvora obilježen je Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Ovaj važan dan za hrvatski jezik obilježava se 22. veljače jer je tada tiskan Misal na glagoljici - prvom hrvatskom pismu.

Učenice 6. a i 6. c razreda sa svojim učiteljicama Hrvatskog jezika odradile su zanimljivu radionicu. Nakon kratkog podsjetnika o najvažnijim spomenicima na glagoljici, učenice su transliterirale poznate poslovice, ispisivale su svoja imena, oslikavale su prvo slovo svoga imena te su crtale životinje koje se kriju iza glagoljskih natpisa, a svi radovi završili su na velikom plakatu koji će još dugo biti podsjetnik jedne lijepe priče.

Na kraju sata, učenice su se fotografirale u prigodnom glagoljskom okviru te su se zasladile slatkišima!

objavio: Dragana Božić   datum: 26. 2. 2024.

« Travanj 2024 »