Izvanučionična nastava povijesti

Povodom 70-te obljetnice batinske bitke učenici osmog razreda Osnovne škole Zmajevac i područne škole Novi Bezdan 10. 11. 2014. sudjelovali su na izvanučioničnoj nastavi povijesti kod Spomenika batinske bitke. Tu  su pogledali kratak spomen-program na kojemu  je nastupao pjevački zbor iz njemačke zajednice s pjesmom „Alte Kameraden”, a potom je reenactement „Swaben Soldaten” prikazao različite vojničke odore i oružja  iz II. svjetskog rata. S njima je bio i britanski časnik Mike Authers. Učenici su imali mogućnosti fotografirati se s vojnicima i uzeti u  ruke  tu vojničku opremu. Poslije toga je učiteljica iz povijesti Eva Balatinac   iznijela kratak pregled o događajima batinske bitke i Spomenika.  Zatim su učenici uz predavanja  učiteljice Eve pogledali Spomen dom gdje su fotografije i oružja svjedočile o događajima u Batini 1944-te godine. Na kraju ovog povijesnog sjećanja  organizatori su priredili malu zakusku.

Po svjedočenju učenika je taj sat povijesti bio interesantniji od klasičnog sata što je ustvari i cilj izvanučionične nastave.

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji.

A batinai  csata 70.évfordulója alkalmából 2014.11.10-én a Vörösmarti Általános Iskola valamint az Újbezdáni Területi Iskola nyolcadik osztályos tanulói  részt vettek egy emlékműsorral egybekötött történelemórán a batinai emlékműnél. Az eszéki Német Egyesület kórusa katonadalt énekelt „ Alte Soldaten” címmel. A zenés programot követően a „Swaben Soldaten” második világháborús katonai egyenruhákat és fegyvereket mutattott be.  A beöltözött katonák közös fényképezkedésre invitálták a tanulókat, akik kézbe vehették, és megszemlélhették a harci felszereléseket. Ezután Balatinac Éva történelem tanár rövid áttekintést adott a batinai csata eseményeiről és az emlékműről, majd a tanulók megtekintették az Emlékházat, ahol fényképek és korabeli fegyverzet idézték fel a múlt eseményeit Balatinac tanárnő előadása kíséretében. A megemlékezés végén üdítővel és süteménnyel kedveskedtek a szervezők. A tanulók elmondása szerint ez a történelemóra sokkal izgalmasabb és érdekesebb volt a hagyományos óránál, ami tulajdonképpen a tantermen kívüli oktatás fő célja is.

objavio: Administrator   datum: 25. 11. 2014.