A MAGYAR KULTÚRA NAPJA(I) ISKOLÁNKBAN JANUÁR 20-22. / Dan mađarske kulture

Idén a magyar kultúra napjáról háromnapos programmal emlékeztünk meg:a nyolcadikosok erre az alkalomra beszédet írtak, és hétfőn, január 20-ánünnepi köszöntőt mondtak. A hallgatóság megtudhatta, hogy 1989 óta ünnepeljük ezt a napot minden év január 22-én, mert nemzeti himnuszunk, az azonos, Himnusz című vers írója, Kölcsey Ferenc ezen a napon tisztázta le művét.

Az ünnepi beszédek felhívták a figyelmet a kultúra fontosságára életünkben, a hagyományok ápolására. Az előadók meséltek saját élményeikről is, amelyeket néptánccsoportokban, kerámia szakkörben és a mohácsi búsújáráson szereztek. Kiemelték, hogy minden népnek meg kell őriznie, ápolnia kell saját kultúráját, de tisztelniük is egymásét, mert a különböző kultúrák által lesz szebb, sokszínűbb és érdekesebb a világ.

Kedden, 21-én Fica Lili képekkel színesített, élvezetes élménybeszámolót tartott, és a nyelvápolók pedig saját készítésű,kétnyelvű diákat mutattak be.Érdekes ismeretekkel gazdagították tudásunkat a horvátországi, de magyar vonatkozású és a magyarországi templomokkal kapcsolatosan.

Szerdán, 22-én játékos feladatokon keresztül foglalkoztunk a vendégfogadás, vendégeskedés kultúrájával. Asztalt terítettünk, és kanállal cukorkákat válogattunk, majd késsel és villával próbáltuk kicsomagolni, és a szájunkba helyezni őket.

Jól szórakoztunk, és hasznos ismereteket is szereztünk.

A fényképek megtekinthetők itt.

Davne 1823. godine veliki mađarski pjesnik Ferenc Kölcsey završio je pisanje svoje pjesme koja je postala mađarska himna. Od 1989. godine,u znak sjećanja na taj događaj, 22. siječnja proglašen je Danom mađarske kulture.

Već tradicionalno, taj dan obilježili smo i u našoj školi, no ovoga puta trodnevnim aktivnostima koje je s učenicima pripremila učiteljica mađarskog jezika Julia Kosić. Učenici su objasnili zašto je ovaj praznik važan Mađarima, govorili su o folkloru. Lončarstvo, odnosno izrada predmeta od keramike dio je mađarske kulture. Učenici su govorili o svojim iskustvima na keramičarima koji djeluju kao sekcija unutar učeničke zadruge.Čuli smo i zanimljivosti o crkvama i katedralama, a učenica Lili Fica pripovijedala je o svojem posjetu ergeli u Mađarskoj. Za kraj, učenici su u skupinama prigodno uređivali stol te dočekali goste, a potom zajedno s gostima sjeli za stol te se pravilno služili priborom za jelo.

Svaki narod treba njegovati svoju kulturu. Na taj način svijet će biti ljepši, raznolikiji i zanimljiviji.

objavio: Administrator   datum: 27. 1. 2020.