Január 27.- A holokauszt emléknapja / 27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

A vörösmarti anyaiskolában a felsős tanulók és tanáraik egy egész héten át végzett, különböző tevékenységekkel emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól.

A tanulók megismerkedtek a vörösmarti születésű Berger Otti textiltervezőnő életével és munkásságával. Zsidó származása miatt őt is elhurcolták és megölték Auschwitzban. Rajzórán a diákok a Bauhaus irányzatról tanultak, amelynek Otti is jeles művelője volt. Papírból szövési technikával mi is készítettünk szőnyegeket, majd ezeket egyetlen nagy alkotássá egyesítettük, amely most iskolánk folyosóját díszíti. Mellette kapott helyet az Otti képmásából és kétnyelvű életrajzából álló alkalmi emléksarok is. A holokauszt emléknapján mécsest is gyújtottunk itt.

A téli szünetben horgolási technikával is készültek vidám kis szőnyegek. Ezeket is egy nagy szőnyeggé varrtuk össze, majd az iskolaudvar egyik fáját burkoltuk be vele.  Így kívántunk rámutatni a másságot elfogadó összetartozásra.

A történelem-, horvát- és magyarórákon a holokauszt szörnyűségeiről volt szó.  A cserkészek pedig ellátogattak a Berger család emléktáblájához is a vörösmarti zsidótemetőben.

A holokauszt áldozataira emlékezve egyetértünk Anna Frank gondolataival, amelyet naplójában jegyzett le: „Milyen csodálatos, hogy senkinek egy pillanatot sem kell várnia ahhoz, hogy elkezdje jobbá tenni a világot!“

A fotók megnézhetők itt!

Tijekom cijeloga tjedna u matičnoj školi u Zmajevcu učenici viših razreda i učitelji različitim su aktivnostima obilježili 27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Učenici su se upoznali sa životom i djelom sumještanke Otti Berger, Židovke čiji je život, poput većine Židova, okončan u koncentracijskom logoru Auschwitz. U sjećanje na Otti, tekstilnu umjetnicu umjetničke škole Bauhaus, učenici su se na satu Likovne kulture upoznali s njezinim radom i pravcem Bauhaus te su od papira istkali veliki tepih koji krasi školski hol. Radove sa zimskih radionica učenici su, u duhu Bauhausa, spojili u jednu cjelinu koja krasi drvo ispred naše škole i simbolizira zajedništvo i različitost.

O strahotama holokausta govorilo se na satima Povijesti te Hrvatskog i Mađarskog jezika, a skupina izviđača posjetila je spomen-ploču obitelji Berger i židovsko groblje u Zmajevcu.

Prisjećajući se žrtava holokausta, možemo se složiti s rečenicom koju je zapisala Anna Frank u svom dnevniku „Kako je divno to da nitko ne mora čekati ni trenutak da bi počeo svijet činiti boljim.“

Zahvaljujemo se Gabrieli Gerstmajer te Vinoteci i zavičajnom muzeju Baranyai Julia na posudbi eksponata.

objavio: Administrator   datum: 30. 1. 2022.