A horvát nyelv hónapja / Mjesec hrvatskoga jezika

Minden évben törekszünk változatos edukációs programokkal megtartani a horvát könyvhónapot. Idén is így volt, a horvát írásbeliség és identitás alapját szolgáló horvát nyelvvel foglalkoztunk február és március hónapokban.

A horvát nyelv hónapja mozgalmat a Horvát Nyelv- és Nyelvtudományi Intézet indította el 2013-ban. A programsorozat a február 21-én tartandó nemzetközi anyanyelvi nappal indul, és március 17-én fejeződik be, ugyanis 1967-ben ezen a napon hirdették ki a horvát irodalmi nyelv nevéről és helyzetéről szóló nyilatkozatot.

A hatodik osztályos tanulók megismerkedtek a glagolitaírással, annak változataival, próbálkoztak annak olvasásával és írásával, a hetedikesek és nyolcadikosok mágneseket készítettek glagolita betűkkel, az angol jövevényszavakat horvát szavakra cserélték, lektoráltak kapott szövegeket, és leírták gondolataikat a horvát nyelv tanulásának fontosságával kapcsolatban.

Svake se godine trudimo raznovrsnim edukativnim aktivnostima obilježiti Mjesec hrvatskoga jezika pa su se tako i ove godine naši učenici u veljači i ožujku posvetili jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta – hrvatskome jeziku.

Manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika pokrenuo je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje 2013. godine. Riječ je o manifestaciji koja započinje Međunarodnim danom materinskoga jezika 21. veljače, a završava 17. ožujka, na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika iz 1967. godine.

Učenici šestih razreda  upoznali su se s prvim hrvatskim pismom glagoljicom i njezinim vrstama te su se okušali u čitanju (transkripciji) i pisanju (transliteraciji), dok su sedmaši i osmaši izrađivali magnete s glagoljičnim slovima, zamjenjivali anglizme hrvatskim riječima, lektorirali zadane tekstove te pisali o važnosti učenja hrvatskoga jezika.

objavio: Administrator   datum: 18. 3. 2022.