A zene világnapja / Obilježili smo Svjetski dan glazbe

Szeptember 30-án, pénteken a Vörösmarti Általános Iskola diákjai és tanárai megemlékeztek a zene világnapjáról, amelynek életre hívója a neves hegedűművész,  Yehudi Menuhin volt. Ezen a napon a csengő helyett a zene hangjai jelezték a tanórák végét. Minden szünetben más-más stílusú zene szólt: pop, rock, film-, nép-, vagy modern zene… Mindenkinek akadt kedvére való. Pécsi Horváth Mária tanárnő irányításával a „Viva la Musica“ című Michael Praetorius három szólamú, kánonban énekelhető dalocskát együtt énekelték diákok és tanárok. Juhász Zala és A. H. zongorázott, Légrádi Loretta hegedült, Pinkert Anna tamburázott. Később Fica Glória és Pinkert Anna székelyföldi táncokat adtak elő. Végül közösen jártuk a csárdást.

Az iskolában különleges hangulat, önfeledt vidámság uralkodott.

U petak 30. rujna učenici i učitelji OŠ Zmajevac obilježili su Svjetski dan glazbe, čiji je začetnik poznati violinist Yehudi Menuhin. Umjesto školskog zvona nastavu je prekidala glazba.

Svaki odmor bio je rezerviran za određenu vrstu glazbe: pop, rock, filmska glazba, tradicijska ili moderna… Za svakoga po nešto. Učenici i učitelji pod vodstvom učiteljice Glazbene kulture Marie Pecsi Horvat zajedno su otpjevali Praetoriusovu skladbu „Viva la Musica“, a zatim su učenice Zala Juhas, A. M. i A. H. odsvirale poznate skladbe na glasoviru, učenica Loretta Legradi svirala je violinu, a učenica Ana Pinkert tamburicu. Na sljedećem su odmoru učenice Gloria Fica i Ana Pinkert plesale tradicijski mađarski ples „Széklyfὅldi tẚncok“. Svi učenici i učitelji zaplesali su čardaš.

U školi je vladalo posebno ozračje, svi su bili veseli i svi su uživali!

objavio: Administrator   datum: 4. 10. 2022.