Érkezik a tavasz? / Stiže li nam proljeće?

Február 2. Gyertyaszentelő Boldogasszony napja. Ebből az alkalomból az 1. és 3. osztályos tanulók Andόcsi-Tar Melinda könyvtáros vezetésével kreatív foglalkozáson vettek részt. Az óra elején beszéltek a medvéhez kapcsolódó néphagyományról, mely szerint, ha a medve ezen a napon napos időben előbújik a barlangjából és meglátja az árnyékát, megijed attól és visszabújik, hogy téli álmát folytathassa, mivel a tél vége még nagyon messze van. Ha viszont a medve felhős időben bújik ki a barlangból és nem látja az árnyékát, kint marad, így hamarosan beköszönt a tavasz.

Az órán felolvasásra került Mackó úr és az ordas koma című magyar népmese, majd ezután macis könyvjelzőt készítettek a diákok.

Povodom blagdana Svijećnice, koji se obilježava 2. veljače, učenici 1. i 3. a razreda s knjižničarkom Melindom Andόcsi-Tar odradili su zanimljivu radionicu. Pročitali su šaljivu narodnu bajku o medvjedu, a zatim izradili straničnike na kojima je medvjed glavni lik.

Medvjeda povezujemo s ovim blagdanom jer na taj dan izlazi iz svoga brloga, a prema narodnom vjerovanju po njegovu se ponašanju može zaključiti hoće li zima još dugo trajati ili nam uskoro dolazi proljeće. Ako je lijepo vrijeme i medvjed ugleda svoju sjenu, tada se uplaši i vraća se u brlog kako bi nastavio sa zimskim snom. To znači da je kraj zimskoga razdoblja još daleko. Ako zbog oblačnog vremena medvjed ne vidi svoju sjenu, ostaje vani što označava skori početak proljeća.

Po svemu sudeći, zime se ne ćemo lako riješiti!

objavio: Administrator   datum: 8. 2. 2023.