Pakracra utaztak a nyolcadikosok / Osmaši posjetili Pakrac

A Vukovár Honvédő Háborús Emlékközpont projektjének keretében nyolcadikosaink Varga Viola történelemtanárnő kíséretében május 12-én Pakracra látogattak. A cél az volt, hogy a horvát honvédő háború jelentőségével, fontos eseményeivel, csatáival, valamint Pakrac és vidékének történelmi és kulturális nevezetességeivel ismerkedjenek.

A tanulók Kusonjére, a 105. bjelovári brigád tizennyolc katonájának tragikus halála színhelyére is látogatást tettek, ahol egy előadást is meghallgattak. Ezt követően a rendőrőrsön egy rendőr mesélt a háború különleges eseményekről, a háborút közvetlenül megelőző pakraci történésekről. Ezt követően a Pakraci Városi Múzeumot, a Laktanya és Hadtörténeti Múzeumot tekintették meg, majd a szabadidőt kihasználva a városban sétáltak. Az előzetes tervek ellenére sajnos az eső miatt Lipikre és Okucanira, az állami ménesbirtokokra már nem látogathattak el.

Kissé fáradtan, sok élménnyel tele érkeztek haza a késő esti órákban.

U okviru projekta Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, dana 12. svibnja učenici osmog razreda s učiteljicom Povijesti Violom Varga posjetili su Pakrac.

Cilj ovoga projekta je upoznati učenike s vrijednostima Domovinskog rata i bitkama koje su se vodile na našem području te im pokazati kulturnu i povijesnu baštinu pakračkog kraja.

Osmaši su u pratnji učiteljice posjetili Kusonje, gdje im je održano predavanje na mjestu tragične pogibije osamnaestorice pripadnika 105. bjelovarske brigade. Nakon toga, učenicima je kod Policijske postaje Pakrac policijski službenik ispričao nekoliko zanimljivosti o Domovinskom ratu s naglaskom na događaje u Pakracu koji su prethodili početku Domovinskog rata. Nakon predavanja, učenici su posjetili Muzej grada Pakraca te Muzej vojarne i ratne povijesti, a slobodno vrijeme iskoristili su za šetnju gradom i upoznavanje pakračkih znamenitosti. Nažalost, zbog kiše koja je padala,  izostao je planirani posjet državnoj ergeli u Lipiku i Okučanima.

Pomalo umorni, ali puni dojmova, učenici su se kući vratili u kasnim poslijepodnevnim satima.

objavio: Dragana Božić   datum: 16. 5. 2023.