Csillagászati est Újbezdánban / Astronomska večer u Novom Bezdanu

Június 19-én Újbezdánban Csillagászati Est került megrendezésre Siklósi Beáta tanárnő szervezésében. Az eseményt létrejöttéért a bólyi Draco Csillagászati Egyesületnek, azaz Käsz Lászlónak tartozunk hálával, amiért meglátogatta a falut és a délután kezdődő, éjszakába nyúló programon bemutatta nekünk a világűr rejtelmeit.

A program a Nap megfigyelésével kezdődött. Egy távcsövön a napfoltok voltak láthatóak, míg egy másikon a napkitörések. Ezután a kultúrotthonban felállított mobilplanetáriumban kupolavetítéssel egybekötött bemutatón vehettek részt a jelenlevők, ahol a csillagokról és a csillagképekről mesélt a csillagász. Alkalmunk volt a kezünkben tartani meteoritokat is. Az este beálltával ismét a távcső került elő. Megnéztük a Holdat, a Vénuszt és a Marsot. Megtudtuk, hogy a Herkules csillagképben található egy gömbhalmaz, azaz több mint 16 000 csillag, ami szabad szemmel ugyan nem látható, de távcsővel igen.

Az eseményen az Újbezdáni Körzeti Iskola tanulóin kívül részt vett a falu apraja és nagyja, sőt, a környező településekről is voltak látogatók.

Dana 19. lipnja održana je Astronomska večer u organizaciji učiteljice Beate Šikloši u Novom Bezdanu. Događaj je omogućilo Astronomskoj društvo Draco iz Bólya, odnosno László Käsz, koji je posjetio selo i uveo nas u misterije svemira tijekom programa koji je započeo u poslijepodnevnim satima i trajao do kasno u noć.

Program je započeo promatranjem Sunca. Jedan teleskop pokazao je sunčeve pjege, dok je drugi pokazao sunčeve baklje. Potom su u mobilnom planetariju postavljenom u kulturnom domu prisutni mogli sudjelovati u prezentaciji u kombinaciji s projekcijom na kupolu, gdje je astronom govorio o zvijezdama i zviježđima. Imali smo priliku i držati meteorite u rukama. Kad je pala noć, teleskop je ponovno bio u fokusu. Gledali smo Mjesec, Veneru i Mars. Saznali smo da u zviježđu Herkul postoji kuglasti skup, odnosno više od 16.000 zvijezda, koji nije vidljiv golim okom, ali se može vidjeti teleskopom.

Osim učenika Područne škole Novi Bezdan, u programu su sudjelovali mladi i stari iz sela, a bilo je i posjetitelja iz okolnih naselja.

objavio: Beata Šikloši   datum: 3. 7. 2023.