Csillagászati előadás Vörösmarton / Sat astronomije u OŠ Zmajevac

Október 20-án vörösmarti iskolánkba látogatott Käsz László csillagász, aki érdekes előadásával a világűr titkaiba vezetett bennünket. Tornatermünkben planetáriumot állított fel, és így nappal is megszemlélhettük a csillagos égboltot, a bolygókat és az egyéb égitesteket. A titokzatos világűr rejtelmeinek megismerése után meteoritdarabokat is tarthattunk a kezünkben, teleszkóppal vizsgálhattuk a Napot és a napfoltokat. A felhős, szeles idő miatt a Hold kémlelése elmaradt.

Mindezt az élményt a bólyi DRACO Csillagászati Egyesület tette lehetővé számunkra, akiknek ezúton is hálás köszönetet mondunk.

Dana 20. listopada OŠ Zmajevac posjetio je astronom László Käsz, koji je tijekom zanimljivog predavanja uveo učenike i  učitelje u misterije svemira.

U mobilnom planetariju, koji je bio postavljen u dvorani, učenici su sudjelovali u prezentaciji u kombinaciji s projekcijom na kupolu, gdje je astronom govorio o zvijezdama, zviježđima i planetima. Nakon brojnih zanimljivosti o tajnama svemira koje je astronom ispričao, učenici su imali priliku držati meteorite u rukama te teleskopom promatrati Sunce i sunčeve pjege. Zbog najavljenog lošeg vremena, ovaj puta nije bilo planirano promatranje Mjeseca.

Ovo zanimljivo iskustvo omogućilo je Astronomsko društvo Draco iz Bόlya kojemu se ovim putem zahvaljujemo!

objavio: Dragana Božić   datum: 25. 10. 2023.